YUNAN MERMERİ

Yunanistan’nın Volakas bölgesinden çıkan bu mermer beyaz renkleri, homojen yapısı ve farklı hareleri ile dikkat çekmektedir. Yunanistan’ın ülkemize yakın mesafede olması bu mermerin karayolu ile bize kolaylıkla ulaşmasını sağlar bu sayedede ticari olarakta daha cazip bir mermer haline gelir. Yunanistan çok eski tarihe sahip, mermer ülkelerinden biridir. Mermer çıkan ve dünyada çokça bilinen Yunan taşların ocaklarının olduğu bölgeler ise, Volakas, Vathilakos, Piges, Granitis, Kavala, Tasoz, Nikisiani bölgeleridir. Neredeyse tüm özel işlerde beyaz mermere yöneliş olması talepleri de olumlu yönde etkiliyor. Bu doğal mermer sayesinde Yunanistan isminin Avrupa’da ve Ortadoğu’da daha da fazla anılmasına sebep olmuştur. Yunanistan mermer ihracatıyla dünyada Türkiye Çin, Brezilya, İtalya, İspanya gibi ülkelerden sonra gelir.Türkiye’de beyaz tonları çok seviliyor. Volakas mermeri de bu nedenle çok istenilmektedir. Geniş alanda uygulanan zemin döşemeleri ve duvar kaplamalarında özellikle “Bookmatch” olarak bu tarz mermer grupları çok kullanılmaktadır. Volakas mermeri mimarlık ofisleri projelerin genelde “render”larını ve görsellerini çalışırken de yunan mermeri türevlerini çok fazla ön plana çıkarırlar. Şık ve ferah bir görüntü sağlaması ve kendine has mor ve gri damarları ve cazibesiyle çekici bir mermer türüdür. Volakas mermeri doğal yapısı itibariyle çok emişken bir yapıya sahiptir. Bu da dış etkenlere karşı daha hassas şekilde korunması gerekliliğini gösteriyor.

Volakas Mermer, Yunanistan’da çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle Yapı taşı, tezgah üstü, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşları, iç, dış, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca Çin taş pazarında Branco Volakas Mermeri, Dramas Beyaz Mermeri, Makedonya Beyaz Mermeri, Volakas Drama Beyaz Mermeri, Volakas Dramas Beyaz Mermeri, Volakas Beyaz Mermeri, Volaks Mermeri, Caz Beyaz Mermeri olarak da adlandırılır. Volakas mermeri banyo ve mutfak için her türlü uygulamada, çok özel dekorasyon projeleri, masa ve şömine uygulamaları. Volakas mermeri beyaz tonlu, açık gri köşeli homojen desenleri vardır. Volakas mermeri üst kalitedeki beyaz modellerimizden bir diğeri. Ofis, ev ve otel gibi yapısal alanlarda her türlü iç dekorasyon projesinde kullanabildiğimiz ortama ferahlık ve aydınlık katan bir mermerdir. Volakas mermerinin diğer isimleri Volakas Beyazı, Drama Volkas, Volaks’tır.

Nitelikli beyaz mermer sınıfında yer almakla birlikte birinci sınıf mermer uygulamaları açısından tercih edilen volakas mermer kendine has bir yapıya sahiptir. Bu yapısı ile birlikte cilalı, honlanmış veya fırçalanmış olarak ya da farklı özellikler ile kullanılmaktadır. Ürünün temel özelliklerine bakıldığında, beyaz taban rengine sahip olmak ile birlikte üzerinde kimi zaman küçük kimi zaman büyük gri damarlar yer almaktadır.Dünyanın en fazla bilinen mermer çeşitlerinden biri olmakla birlikte volakas mermer damar yapısı sayesinde klasik volakas veya çiçekli volakas gibi türlere ayrılmaktadır. Damarlar diyagonal bir şekilde oluştuğu için birçok çeşidi de diyagonal volakas olarak da adlandırılmaktadır. Estetik ve zarif bir yapıya sahip olduğundan dolayı volakas mermer bugün çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Esneklik sağlayan bir yapıya sahip olduğundan ötürü de aşınmaya karşı dirençlidir ve bu sayede de kullanım alanları arasında genellikle konut projeleri,konaklama işletmeleri, iş merkezleri gibi notalar görülebilir. Bu gibi noktalarda duvar kaplaması, zemin döşemesi, banyo veya tezgah için tercih edilmesi mümkün bir üründür. Kullanım alanları çok geniş olan beyaz mermer türleri arasında yer alan volakas mermer uygulanırken, çok fazla kirlenecek ve yoğun şekilde kullanılacak alanlarda daha az tercih etmek doğru olacaktır. Kullanılan yapıştırıcılar ve kullanım sonrasında da temizlik için kullanılan kimyasallara dikkat etmek gerekecektir. Sık sık su lekeleri oluşabileceği için banyo ve mutfaklarda hızlı ve nitelikli temizlikler sağlanmalıdır.