MUĞLA GRİLİ MERMER

Gri Mermerde; gri tonlar karbon ve hidrojen bakımından zengin mineraller ile demir oksit ve kristal gibi maddelerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Muğla Gri Mermer, Türkiye’deki en popüler gri mermerdir. Muğla Gri Mermer, Muğla Kristal Gri Mermer, Muğla Gri İmparator Mermer, Avrupa Gri Mermer, Kavaklıdere Gri Mermer, Türk Carrara Gri Mermer olarak da adlandırılmaktadır.

Muğla Grili Mermer, isminden de anlaşıldığı gibi Muğla yöresinden çıkan ve tüm dünyaya ihracatı yapılan bir mermerdir. Muğla Grili Mermer beyaz ile gri arasında bir rengi olan ve üzerinde yer alan koyu renkli pek çok hatta sahip olan bir mermer türüdür. Türkiye’de mermer piyasasının hareketlenmesi sonrası değeri iyice artan ve daha fazla ocağı açılan bir mermerdir.

Muğla’dan çıkartılan ve mermer ocaklarının yakınına kurulan tesislerde işlenmesi sağlanan Muğla Grili Mermer Türkiye’de yaygın olarak kullanılır. Dünya’nın pek çok ülkesine de ihracatı yapılan bir mermer türüdür. Muğla Gri Mermer yıllarca Türkiye’deki projelerde kullanılan temel malzemelerden olmuştur. Muğla Kristal Gri Mermerin en çok kullanım örneği ise pencere taşlarıdır. Pencere taşı ya da bir diğer ismi ile denizlik mermerleri olarak kullanılan Muğla Kristal Gri Mermerin günümüzde bu amaçla kullanılmaya devam etmektedir. Muğla Kristal Gri Mermerin dayanıklı yapısı, su geçirmeme özelliği ve sade duruşu ile de bu işin üstesinden gelen en iyi mermerlerdendir. Yurtiçinde yoğun şekilde kullanılan “Muğla Grili Mermer”, yurtdışında da aynı amaçlara ve farklı diğer amaçlara hizmet etmektedir.

Muğla Grili Mermeri denizlik mermer olarak kullanımı dışında, hamam, banyo, mutfak gibi su ile temasın fazlaca olduğu yerlerde kullanılırlar. Muğla Gri Mermerin yurtdışında bu kadar popüler olmasının esas nedenlerinden birisi de yurtiçinde kendisine rakip bulamayıp dışarıya açılmasıdır.

Türk Carrara Gri Mermer dayanıklı yapısı onu sadece iç mekanda mermer masa, ıslak zemin uygulamaları mermer sehpa olarak değil aynı zamanda dış mekanlarda duvar kaplama ve oymalı kolonlar ve heykel olarak da görmemizin sebebidir. Muğla Kristal Gri Mermer ara bir renk tonuna sahip olduğundan birçok yerde ve alanda kullanılmaktadır. Muğla gri mermerin her geçen gün kullanımı artarak devam etmektedir.

Kavaklıdere Gri Mermer, zemin kaplama, duvar kaplama, merdiven basamakları, mutfak tezgâhı, banyo, sütun yapımı, fıskiye, şömine, hamamlarda, kurna yapımında, camilerde ve mezar yapımında kullanılmaktadır. Bunların dışında Kavaklıdere Gri Mermer, otel lobilerinde dayanıklılığı, soft ve dekoratif görünümünden dolayı tercih edilmektedir. Ayrıca geniş salon ve antre zeminlerinde de oldukça fazla kullanılmaktadır. Kavaklıdere Gri Mermer, sehpa ve masa gibi ürünlerin imalatında kullanılarak mobilya sınıfına da büyük katkı sağlamaktadır. Kullanımı geniş alanlara yayılan gri mermer türleri dekoratif amaçlı süs eşyalarının yapımında kullanılması oldukça gelişmiştir.