CALACATTA

İtalya menşeili bir mermer çeşidi olan Calacatta mermer, beyaz renk üzerindeki siyah veya gri desenlerle oldukça uyumlu bir şekilde dağılım gösteren, pürüzsüz beyazın zarafetinin tüm yüzeyde yayılmasıyla meydana gelen estetik bir üründür. Gelişen mimari dokunuşlarla daha özel alanlarda kullanım sağlayan Calacatta mermerini dilediğiniz tüm alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklı olan olduğundan dolayı, yıllarca ilk günkü gibi yeni bir görünümü olacaktır. Calacatta mermerinin cilalı, kumlu, honlu ve fırçalanmış gibi seçenekleri olan bu ürünün farklı kesim ve yüzey seçenekleri de mevcuttur. Ayrıca birçok alt renk seçenekleri ile damar farklılıkları bulunan Calacatta mermerinin farklı doku seçeneklerinin olması; mimarlar, tasarımcılar ve uygulamacılar için alternatif çözümler sunmaktadır.

Calacatta mermer beyaz renk grubundadır. Beyaz renkli ve gri yaygın desenlere sahip bir taştır. Ancak bu mermeri diğer mermerlerden ayıran özellik ise beyaz zeminin üzerinde gri damarlarının bulunmasıdır. Ayrıca Calacatta mermer sertlik derecesi yüksek ve kalın bir mermer çeşididir. Bir İtalyan mermer çeşidi olarak bilinse de ülkemizde bu mermerden bulunmaktadır. Diğer mermer çeşitleri ile harmanlandığı zaman ortaya oldukça güzel bir görüntü çıkmaktadır.

Calacatta mermer zemin ve yer döşeme, cephe ve duvar kaplama, merdiven basamaklarında, masa ve sehpa dekorasyonunda, mutfak tezgahı, banyo ve tuvalet lavabolarında kullanılabilir. Ancak Calacatta mermerinin dokusu farklılık gösterdiğinde ve az bulunması sebebiyle diğer mermer çeşitlerine göre fiyatı daha yüksektir. Bu nedenle daha düşük metrajlı işlerde kullanılması bütçenizi fazla zorlamayacaktır. Bu nedenle daha az alanlarda kullanım alanında kullanılması daha uygun olacaktır. Her türlü iç ve dış kaplama ve döşeme çalışması, mutfak ve banyo tasarımları, masa ve özel dekoratif ürünlerde Calacatta mermeri kullanılabilmektedir.

Calacatta mermer mutfak tezgahları, banyo ve tuvalet lavaboları kullanılması daha uygun olacaktır. Görüntüsü oldukça güzel olmakla birlikte nadir bulunan bir mermer çeşididir. Afyon Calacatta Mermerini diğer beyaz mermerlerinden ayıran en önemli özelliği beyaz zemin üzerinde yayılarak devam eden gri, bazen de hafif yeşilimsi damarların yoğunluğu ve kalın olarak geçmesidir. Calacatta mermerinde ki özellik dokunun yoğun hareketlilik göstermesi ve ocaklardan çıkan miktarının toplam miktar içerisinde çok az çıkmasıdır. Calacatta mermerinin değerli bir taş olması fiyatının diğer mermerlerden yüksek olmasını beraberinde getirmektedir. Bu sebepledir ki mimarlar ve tasarımcılar genellikle butik konut, plaza lobi ve butik projelerde Calacatta mermeri tercih etmektedir.