BLACK OLIVE

Siyah Mermerler gibi koyu renkli taşlar, yapılarda dekoratif özelliği yüksek olan bir unsur olarak kullanılabilmektedir. Siyah Mermerler özellikle açık renkli taşlarla beraber kullanıldığında, ürünler birbirine renk olarak tezat oluşturdukları için, birbirlerini görsel olarak patlatırlar ve böylece dikkat çeken bir güzellik kazanırlar. Bu anlamda siyah mermer kullanımı, yapının güzelliğini bir üst noktaya taşımakta önemli bir araç olma özelliği kazanmaktadır. Siyah mermerlerin diğer önemli bir özelliği de parlaklığını yansıtabilmesidir. Üretim sürecinde siyah mermerler gibi koyu renkli mermerler, cila sonrası yüksek parlaklık değerleri vermektedir. Bu parlaklık ürünün daha gösterişli bir izlenim vermesine yardımcı olmaktadır. Ülkemiz birçok renk mermerde zengin olduğu gibi siyah mermer ocakları konusunda da zengindir. Hem işlenmiş ürün olarak hem de hammadde olarak yüksek miktarlarda ihraç edilebilen siyah mermerlerimiz özellikle iç Anadolu bölgesi ve çevresinde yoğun olarak bulunmaktadır. İşlenmiş olarak Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Avustralya, Japonya, İngiltere ve Almanya gibi ülkelere ihraç edilen siyah mermerlerimiz, ham olarak da Çin, Hindistan, Tayvan ve İtalya gibi mermer işleme tesisleri bulunan ülkelere yoğun olarak ihraç edilebilmektedir.

Muğla siyahı; kapalı ve açık tüm alanlarda kullanılabilen bu mermer, Muğla beyaz ve Patara bej mermer ile de kombin edilerek çok güzel bir görüntü oluşmasını sağlar. Muğla Siyah Mermer, Türkiye’deki en popüler siyah mermer olarak önümüze çıkmaktadır. Ayrıca Muğla Siyah Mermer, Muğla Kristal Siyah Mermer, Muğla Siyah İmparator Mermer, Muğla Siyah Gri Mermer, Avrupa Siyah Mermer, Kavaklıdere Siyah Mermer, Türk Carrara Siyah Mermer olarak da adlandırılmıştır. Birçok projede gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır.

Kütahya siyahı mermeri, adı siyah esasen kendisi lacivert veya koyu lacivert tonlarındadır. Diğer siyah taşlara göre çok daha sağlam bir yapıya sahip olan Kütahya siyahı, Birçok projede denizlik mermeri, kaplama, döşeme, mermer lavabo olarak görmek mümkündür.

Adranos Siyah Mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür siyah mermerdir. Adranos Siyah Mermer özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgah üstü, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları için kullanımı tercih edilmektedir. Adranos Siyah olarak da bilinmektedir.

Bursa siyahı renk tonlarının çok net olmasından ve siyah ile beyaz renklerin uyumlu bir şekilde birleşmesinden dolayı birçok projede ana mermer çeşidi olarak kullanılmaktadır. Bursa Uludağ Siyahı Koyu siyah taban rengi üzerine kalın ince beyaz damarlar plaka boyunca bulunmaktadır. Beyaz yoğunluğunun farklılaştığı plakalar da bulunmaktadır. Renkli mermerler, renk yapısı itibari ile uygulandığı alana ciddiyet katarak projelerinizin değerinin artmasını sağlamaktadır. Orhaneli siyahı; projelerde genellikle ana döşeme olarak kullanılan çeşidi diğer taş grupları ile de uyum sağlamaktadır. Açık renk çeşitleri ile dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Orhaneli siyahı kendi içerisinde damar yapısına göre projelerde tercih edilen uygulanırken damar takibi yapmak oldukça önemli bir konudur. Orhaneli siyahı döşeme veya kaplama yapılacak taşların uygulamadan önce yere serilerek bakılması uyumlu taşların döşenmesi önem kazanmaktadır.