BELLISSIMA

Muğla Beyaz Mermeri yüksek sertliğe ve dayanıma sahiptir. Muğla Beyaz Mermerinin porozitesi düşüktür. Porozitesi düşük mermer daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Muğla Beyaz Mermerinin porozite (gözeneklilik) oranı en düşük %0,035 en yüksek %0,62 ortalama %0,22 iken diğer mermerlerde bu oran %1-2’ye çıkar. Homojen bir yapıya sahip olan Muğla Beyaz Mermerinin kristal büyüklüğü diğer mermerlere göre daha küçüktür. Bu nedenle cilayı kabul etmesi daha kolay olup bu özelliği işleme sürecini kolaylaştırır ve son ürünün daha dayanıklı olmasını sağlar.

Muğla’dan çıkartılan ve mermer ocaklarının yakınına kurulan tesislerde işlenmesi sağlanan Muğla Mermeri Türkiye’de yaygın olarak kullanılır. Dünya’nın pek çok ülkesine de ihracatı yapılan bir mermer türüdür. Türkiye’deki ismi “Muğla Mermeri” olmakla birlikte Dünya Piyasasında genelde iki farklı isim ile anılır. Bu isimlerden ilki White Ibiza olarak anılır. Avrupa piyasasında bu isim ile bilinir ve alışverişi yapılır. Diğer bilinen bir ismi ise Blanco Ibiza’dır. Avrupa dışında kalan yerlerin çoğunda Muğla Mermeri bu isim ile anılır.

Muğla mermerinin genel kullanım alanları; geniş alan yer döşeme, duvar kaplama, dış cephe kaplama ve ev içi butik tercih alanlarıdır.

Bellissima; çok ince dumanlı damarları olan yumuşak yapısı ile beyaz mermer çeşididir. Küçük ve büyük ölçekli birçok projede beyaz mermerlerin tercih edildiği günümüz mimari dünyasında Bellissima hem az damarlı hem de göz alıcı parlaklığı ile doğal bir taş olarak öne çıkıyor. Muğla mermeri mekânlara açık havadar, asil ve sade bir görünüm kazandırmaktadır. Bu nedenle birçok iç mimarı tasarımlarında Muğla beyaz mermer tercih edilmektedir.

Muğla beyaz döşeme ve fayanslar cilalı, honlu, fırçalanmış yüzeyleri, kumlanmış, eskitme yüzeyleri ile yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu süreçler proje ölçeğine veya müşteri tercihine göre belirlenir.

Muğla beyaz mermer açık renkli mermer çeşidi olduğu için hem iç hem de dış mimarı tasarımlarda tavsiye edilmektedir. İç mekânları ferah gösterdiği için banyo, mutfak, lavabo ve mozaiklerinde, duvar ve zemin kaplamalarında sıklıkla Muğla beyazı kullanılmaktadır.

Muğla beyazı her türlü dekoratif proje, iç ve dış zemin döşeme, banyo ve hamam çalışmaları, masa ve sehpa uygulamaları, denizlik ve merdiven kaplamalarında kullanılmaktadır. Muğla beyaz mermerinin beyaz tonun bir miktar griye bakan rengi vardır. Muğla beyaz mermeri; İç piyasada en sık tükettiğimiz ve hemen hemen bütün projeler için beyaz taş ihtiyacını karşılayabilen bir mermer türüdür. Şömine kaplama uygulamalarında da Muğla beyazı sıkça tercih edilen bir mermer çeşididir.