AKSARAY YAYLAK

Granit içerisinde çeşitli mineral parçaları barındıran sert kayaçlardır. Granitler genel itibari ile homojenliği iyi, yüksek dirençli kayaçlardır. Bu kayaçlar kuvars, feldispat, muskovit, mika, amfibol, andaluzit gibi minarelleri barındırır. Oluşumları mağma içerisindeki mineral parçacıkların yüzeye yükselirken gözenekler içerisinde sıkışması ve uzun yıllar alan yavaş soğuma sürecine dayanmaktadır. Gri granit, günümüzde iç ve dış mekân uygulamalarında, inşaat ve mimari malzeme olarak kullanılmaktadır. İç mekânlarda; mutfak ve banyo tezgâhları, zemin döşemesi, duvar ve merdiven kaplaması, asansör, şömine, masa ve dekoratif eşyalar gibi oldukça geniş bir kullanımı vardır. Dış mekânlarda ise; cephe kaplaması, yer döşemesi, kaldırım ve bordür taşları, havuz, çeşme, heykel, barbekü ve peyzaj alanlarında oldukça yaygın olarak kullanılırlar. Granit çoğunlukla bir “boyut taşı” olarak işlenmektedir. Boyut taşı, belirli uzunluk, genişlik ve kalınlıktaki bloklara veya levhalara kesilmiş doğal bir kaya malzemesidir. Granit, aşınmaya karşı koymak için yeterince serttir, hava koşullarına karşı koyabilecek kadar dayanıklıdır ve parlak bir cilayı kabul edebilmektedir. Bu özellikler onu çok istenen ve kullanılan bir boyut taşı yapmaktadır.

Gri granit, iç ve dış uygulamalarda binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kaba kesim ve cilalanmış granit, binalar, köprüler, kaldırımlar, anıtlar ve diğer birçok dış projenin önemli bir parçasıdır. İç mekanlar, cilalı granit plakalar ve fayanslar tezgahlarda, karo zeminlerde, merdiven basamaklarında ve diğer birçok pratik ve dekoratif özelliklerde gri granitin kullanımını görmek mümkündür. Gri granit çoğu projede insan yapımı malzemelerden biraz daha maliyetli olabilmektedir. Bununla birlikte, gri granit sıkça seçilen bir taş olmuştur çünkü zarafet, dayanıklılık ve kalıcı kalite izlenimleri üretmek için kullanılan prestijli bir malzemedir.

Granit ayrıca kırılmış bir taş veya bileşen olarak da kullanılmaktadır. Gri granit, şantiyelerde temel olarak, yol yapımında, demir yollarında, temellerde ve kırma taşların dolgu olarak faydalı olduğu alanlarda granit kullanıldığını görmek mümkündür.

Aksaray yaylak granit, Türk granit türleri arasında bulunan iç ve dış piyasada tanınan Aksaray yaylak granityüksek sertlik derecesine sahip bir taştır. Yüksek düzeyde dayanıklılığa sahip olan Aksaray yaylak granit, yüzeyinde yiv ve oluk bulundurmayan bir granit türüdür.

Aksaray yaylak granit; açık gri tonlu ve siyah nokta desenlerine sahiptir. Yer döşemeleri, mutfak tezgahları, duvar ve cephe kaplamaları, denizlik, masa uygulamalarında Aksaray yaylak granit tercih edilmektedir. Türkiye piyasasında en çok bilinen granit çeşitlerinden bir tanesidir. Hem yerli oluşu hem renk yapısı hem de işlenebilirlik özelliklerinden dolayı kullanıcılar ve satıcılar tarafından sıkça tercih edilen bir üründür. Özellikle mutfaklarda dolap tasarımlarına uygun bir görüntü yapısı sunması bir diğer tercih sebebidir. Gri ve beyaz tonlara yakın çok renkli yapısının yanında yüzey işlemlerinde, honlu, kumlamalı, patinatolu, mat ve cilalı gibi her türlü çalışmaya uyum sağlayabilen çok kaliteli ve güzel bir üründür.

Türkiye’nin jeolojik kaynaklarından birisi olan Aksaray yaylak granit sertliği ile tanınan ve Aksaray ilinin Sarıyahşi ocaklarından çıkartılan ve işlenen bir taştır.

Türkiye’nin jeolojik kaynaklarından birisi olan Aksaray yaylak granit sertliği ile tanınan ve Aksaray ilinin Sarıyahşi ocaklarından çıkartılan ve işlenen bir taştır. Yakılmış, cilalı, patinatolu ya da mucartalı gibi şekillerde kesilerek kullanıma hazır hale getirilmekte ve tüketicilere satışa sunulmaktadır. Rezervinden çıkartılmış olan bu taş, 2’lik, 3’lük ve 4’lük gibi ebatlarda kesilerek kullanılacak mekânların ölçülerine göre ayarlanmaktadır. Aksaray yaylak granit diğer bir adıyla Sipahi granit, yurt içinde ve yurt dışında mimari projelerde oldukça fazla tercih edilen bir doğal taştır. Türkiye’nin granit zenginliği içerisinde payı büyük olan ve Türkiye’yi gururlandıran bu granit türü, beyazdan griye doğru değişen kuvars kristallerini içermektedir. Bu sebeple dekorasyonda profesyonelce kullanılabilmektedir.

Kullanım alanları yönünden Aksaray yaylak granit iç mekân ve dış mekânlarda kullanılabilmektedir. İç mekânlarda mutfak tezgâhları, süpürgelik, basamak kaplama, döşeme, zemin kaplama gibi alternatiflere kullanılabilirken, dış mekânlarda dış cephe kaplama, kaldırım, sokak ve yaya yolu, yağmur olukları, engelli taşı, parke kaldırım taşı gibi alternatiflere kullanılabilmektedir.

Yer döşeme uygulamalarında, mutfak tezgahlarında, duvar kaplamalarında, cephe kaplamalarında, denizlik ve masa uygulamalarında kullanımı gerçekleştirilen Aksaray yaylak granit, Türkiye piyasasının en çok bilinen granit türlerinden bir tanesidir. ‘’Yaylak GranitAksaray Yaylağı, Aksaray Gri Graniti, Anadolu Grisi, Anadolu Nova’’ gibi bilinen diğer isimleriyle de anılan granit türünün gerçek anlamda dikkat çekici etkileri sayesinde kullanıcılarını mutlu etmeyi başardığını söylemek mümkün. Modern işleme yöntemleriyle işlenerek harika bir görünüme kavuşturulan granit türünün uygulandığı alanlarda harika görünümler sunmasının yanı sıra; uzun ömürlülükte sağladığı dikkat çeker. Yıllar boyu güvenle kullanabileceğiniz türden bir granit türü olması insanları bu konuda seçim yapmaya teşvik etmektedir.

Yaşam alanlarınıza dahil ettiğiniz ilk dakikadan itibaren harika etkileri ile karşılaşacağınız Aksaray yaylak granit ürünü özellikle mutfak dolap tasarımlarına uygun bir görüntü sunması ile bilinir ve tercih edilir. Mutfaklarda dolaplarınızla uyumlu bir granit modelinin ne denli özel bir görüntüyü de beraberinde getireceği herkes tarafından bilinir

Aksaray yaylak granit veya Aksaray sipahi ( Pembe ) granit iç ve dış piyasada en çok bilinen Türk granit çeşitlerindendir. Aksaray yaylak granit, homojen renk karışımı, uygun fiyat seçeneği ve yüksek dayanıklılığı ile tercihleri etkilemekte.

Yaylak granitülkemizde ve dünyada pek çok alanda kaliteli taşlara ve taş ürünlerine ihtiyaç duyulur. Mimari tasarımlar, kaplama işleri, parke taşları, ev sistemleri ve duvar yapıları gibi pek çok alanda kullanım alanına sahiptir. Tüm taşlar önemli keşif sonrasında yataklarından çıkarılır ve işlemlere başlanır.

Aksaray yaylak diğer adları ile Aksaray gri granit Türkiye de sektöründe en çok tercih edilen ve bilinen granittir. Taşın kolay işlenme ve şekil alma özelliğiyle satıcıların, renk yapısı ile de kullananların tercihleri arasındadır. Renk tonu itibari ile mutfak dolapları ile kombin oluşturmaktadır. Aksaray yaylak granit modelimiz genellikle, zeminler, mutfak tezgahları, duvar ve cephelerin kaplama işlerinde tercih edilmektedir.

Türkiye’nin en homojen granit çeşitlerinden olan Hisar yaylak granit; gri ve yeşil arka fonlu granit çeşitlerindendir. Yapısının homojen olması nedeniyle geniş mekan uygulama projelerinin önemli taşları arasında yer almaktadır. Hisar gri granit açık gri tonlu siyah ve beyaz küçük desenleri vardır. Özellikle dış alanlarda zemin ve duvar kaplamaları ile iç alan zemin döşemelerinde ve kaldırım üretiminde Hisar gri granit kullanılmaktadır. Fiyat ve performans açısından ülkemizde en çok tercih edilen açık ton gri granit modellerinden bir tanesidir.

Hisar gri granit diğer adıyla Hisar yaylak granit, yerli üretim granit çeşitlerindendir. Türkiye’nin Eskişehir ilinden çıkarılan Hisar gri granit, yurt dışına ithal edilen ve kalitesi sayesinde ülkemizi başarıyla temsil eden bir granittir. Görünüm olarak gri renkli, küçük noktacıklarda olan bu granit, hem yapı, hem de görünüm olarak Aksaray yaylak granite de benzer. Feldspat ve kuvars mineralleri içerdiği için hem parlak, hem de oldukça serttir. Blok ya da plaka halinde çıkarılması “ebatlı taş” kategorisine girmesine neden olur. Hisar gri granit yüzeyinde oluk, gedik bulunmadığından çokça tercih edilir ve oldukça kullanışlıdır. Gayet uygun olan Hisar gri granit fiyatı ve  yer kaplamaları, her tülü döşeme ve ısı izolasyonu ve ev içi gruplarda kullanım gibi geniş kullanım alanı Hisar gri graniti ön plana çıkartır.

Hisar gri yaylak granit, yerli bir üründür.  Eskişehir ocaklarından çıkartılır. Kaliteli görünümünden hemen sizlerde yararlanmaya başlayarak kullanabilirsiniz. Ortamlarınızın muhteşem şekilde görünmesine de yardımcı olur.  Hisar gri yaylak granit tezgah sayesinde ortamlarınızın daha görsel yönden şık görünmesini sağlamış olursunuz. Fiyatları değişkenlik gösterir. Gri renge sahiptir. Harika bir yüzeyi bulunuyor. Böylelikle dekoratif görünümleri ortaya en güzel şekilde çıkarmaya başlamanız mümkün hale dönüşecektir. Gri granitler içerisinde kendisine yer bulan bir ürün olmaktadır. Hisar gri graniti uzun yıllar sorun yaşanmadan bu ürünü kullanmaya başlayabilirsiniz. Fırçalanmış ve patinatolu, bordür ve küp taş, kumlanmış ve honlu, mucartalı, yakılmış ve epoksi gibi çeşitleri bulunuyor. Hisar gri granit, merdiven ve basamak kaplama, süpürgelik ve rıht, havuz, banyo, mutfak ve duvar kaplamalarında tercih edilen bir ürün olmayı başarıyor. Bu sayede sizlerde bu ürünü gönül rahatlığı ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Hem iç hem de dış mekanlar için uygun bir üründür.

İngilizce literatürde Aksaray yaylak granit ‘’ Aksaray Dune Granite, Aksaray Dunaire Granite, Aksaray Nova Granite, Anatolia Gray Granite, Aksaray Yaylak Granite, Hisar Gray Granite, Aksaray Sipahi Granite’’ diye adlandırılır.